Proč je péče o kůži tak důležitá?

Každodenní úkoly kůže

Kůže je mistrovské dílo. Žije s námi a dýchá. Vnímá podněty a navíc zvládne silnou zátěž. Poskytuje nám ochranu proti původcům chorob. Naše kůže je důležitou součástí látkové výměny a jeden z nejlepších klimatizačních systémů, jaký si dokážeme představit.     

Ochrana před vnějšími vlivy a původci chorob

 Proti vnějším vlivům a původům chorob, jako jsou bakterie, viry a plísně stojí silné buněčné spoje a extracelulární lipidový matrix. Společně vytváří ochranný plášť kůže. Na povrchu kůže je uložena ochranná vrstva, která funguje jako slabá kyselina. Společně vytvářejí bariéru, která reguluje, resp. zabraňuje vniknutí cizorodých látek a původců chorob.

Ochrana před horkem a chladem

Horko a chlad můžeme vnímat kůží pomocí senzorických receptorů (termoreceptorů). Aktivita těchto receptorů závisí na skutečné teplotě.  

Při horku: Aby docházelo k odvodu tepla, je zvýšena produkce potu a ten je za účelem chlazení odváděn na povrch kůže. Zúžením cév (vazokonstrikce) je kůže méně prokrvena a je přiváděno méně tepla.  

Při chladu: Cévy se rozšíří (vazodilatace) a je přiváděno více tepla. K tvorbě tepla dochází svalovým třesem a zvednutím chlupů pomocí vzpřimovačů chlupů. Dochází tak k tvorbě takzvané husí kůže. Tím se zvětší hřejivá vzduchová vrstva.

Ochrana před zářením a vysycháním

Kůže zajišťuje ochranu i před vlivem záření. Odráží velkou část světla. Zbytek je absorbován a vyvolává tak různé reakce (např. aktivace melanocytů, která vede ke zhnědnutí). Epidermis (nejvrchnější vrstva kůže) vytváří bariéru proti vysychání. Pokud je poškozená, může docházet k odpařování vody z hlubokých vrstev kůže a tím k postupnému vysychání.

Kůže přebírá důležité komunikační funkce

Kůže například vzpřímí chlupy při úleku nebo strachu a tím signalizuje náš aktuální stav. Také zčervenání nebo zblednutí odráží naše pocity. Zvláštní význam přísluší naší kůži v oblasti partnerských vztahů a erotiky. Reagujeme na dotyky a na základě individuální vůně (feromonů), které jsou vylučovány kůží, se rozhodneme, zda nám náš protějšek „příjemně voní“ nebo ne.

Kůže je smyslovým orgánem

Hmat: Kůže disponuje různými speciálními nervovými zakončeními (koncová tělíska). V pokožce se nacházejí Meissnerova tělíska, Merkelovy buňky a Pinkusovy ploténky a citlivě reagují na dotyk. Vater-Paciniho tělíska se nacházejí v podkožní tukové tkáni a reagují obzvláště citlivě na vibrace. Ruffiniho tělíska se nachází ve spodní částí škáry (dermis). Reagují na změny tvaru kůže, resp. měří napětí uvnitř tkáně.     

Vnímání bolesti: Bolest může být vyvolána chemickými, mechanickými nebo termickými podněty. Vnímání probíhá přes nociceptory (jemná senzorická nervová zakončení).    

Imunitní funkce

Stejně jako jsou jednotlivé součásti imunitního systému rozmístěny po celém těle, vyskytují se i v kůži. První ochranu tvoří kožní bariéra rohové vrstvy s kyselým ochranným pláštěm nacházejícím se na ní. Pokud přesto dojde k proniknutí zárodků, jsou aktivovány Langerhansovy buňky. Ty probudí spící pomocné T-lymfocyty, které spustí imunitní reakci. 

Hodnota pH – důležitá pro aktivní ochranu

Zkratka pH znamená „pondus Hydrogenii“ (hmotnost vody) nebo „potentia Hydrogenii“ (síla vody). Jedná se o bezrozměrné číslo mezi 0 a 14, přičemž číslo 7 představuje neutrální hodnotu. Hodnota pH  je negativní dekadický logaritmus množství vodíkových iontů, které se nacházejí v kapalině. Pokud je hodnota pH nižší než 7, je tekutina kyselá, pokud je vyšší než 7, je kapalina zásaditá. Normální zdravá kůže dospělého člověka vykazuje kyselou hodnotu pH (+/- 5,5). Hovoříme o kyselém obalu kůže. Jeho složky pocházejí ze tří zdrojů: potu, mazu a procesu zrohovatění.

Zdravý kyselý obal - perfektní ochrana

Kyselý obal kůže zajišťuje ochrannou funkci těla. Chrání před působením alkalických vlivů proti mikrobiálnímu osídlení a infekcím. V případě kyselé hodnoty pH panují optimální životní podmínky pro normální zárodky vyskytující se na povrchu kůže. Tyto zárodky vytvářejí důležitý obranný systém kůže proti cizorodým mikrobům s patogenními vlastnostmi (tzn. takovými, které mohou potenciálně vyvolat onemocnění). Počet normálních kožních zárodků na m2 kolísá mezi několika sty na suchých místech a 7,6 miliony na vlhkých místech mezi prsty.  


Každé delší narušení kyselé hodnoty pH povrchu negativně ovlivní růst normálních kožních zárodků a narušuje tak existenci fyziologicky příznivých poměrů na povrchu kůže. Důležitá není jen hodnota pH povrchu kůže, ale i ochranné mechanismy, které při narušení hodnoty pH znovu rychle navodí původní prostředí (schopnost neutralizace zásady, vyrovnávací kapacita).  

Malé děti a starší lidé mají obecně sníženou schopnost neutralizace zásady a jsou proto ohroženi působením alkalických roztoků (mýdel). U lidí (dětí a dospělých až do vyššího věku) dochází nejpozději do hodiny k opětovnému nastolení normální hodnoty pH. U jiných skupin může trvat až tři hodiny, než dojde k vymizení zásadité hodnoty pH. Zde může dojít k poškození kůže fyzikální a mikrobiální povahy.  

Pečující preparáty s hodnotou pH

Pečující preparáty, jejichž hodnota pH se liší od hodnoty pH kůže, mohou hodnotu pH ovlivnit jen krátkodobě. Nejpozději do 60 sekund se hodnota pH kůže opět upraví.

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak
nejpozději do 48 hodin.
© Copyright 2018 - Jakékoliv užití obsahu stránek v četně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů, fotografií je bez písemného souhlasu provozovatele těchto stránek přísně zakázáno.