Zrohovatělá kůže a praskliny

Znaky a způsob péče o zrohovatělou kůži a praskliny

Zrohovatělá kůže a praskliny se tvoří jako ochranné opatření kůže vůči velké zátěži (tlak nebo tření). Kvůli stálé zátěži rukou a nohou na otlacích (mozolech) se tvoří zpravidla nažloutlá silnější vrstva kůže. Tato vrstva kůže je vnímána jako neestetická, po jisté době mohou tato místa způsobovat stále větší bolesti.

Vzniku zrohovatělé kůže napomáhá nošení těsné obuvi a dlouhé stání. Zrohovatělou kůží trpí pracovníci rukodělných profesí a sportovci.

Pacienti, kteří trpí chybným postavením nohou, jako je např. podélně nebo příčně plochá noha, jsou pro tvorbu zrohovatělé kůže obzvlášť náchylní, neboť svou nohu nezatěžují v normální poloze.  Nejznámějším útvarem zrohovatělé kůže je kuří oko.

 

Příčiny a vznik zrohovatělé kůže a prasklin

Zrohovatělá kůže vzniká většinou na těch částech těla, které jsou vystaveny permanentní zátěži, téměř u každého člověka to bývají ruce a nohy. Stálým tlakem dochází ke změnám horní vrstvy kůže: zdravé buňky kůže se promění v odumřelé a ztrácejí tím veškerou elasticitu. Tím dochází ke zduření kůže, která rohovatí. Nezachází-li se s různými formami a projevy zrohovatělé kůže důsledně, vzniknou doprovodné jevy jako jsou vředy, bolesti a kuří oka.

 

Správná péče při zrohovatělé kůži a prasklinách

Malé mozoly zmizí často po odeznění podráždění zcela samy od sebe. Což ovšem může bez odpovídající péče trvat mnoho týdnů. V tomto stádiu ještě není zcela nezbytné obrátit se pro radu ke specialistovi, na druhé straně si díky ošetření specialistou můžete být jisti, že se Vám dostává správné péče.

 

Různé formy zrohovatělé kůže

Pojem zrohovatělá kůže se dá v medicíně rozdělit do tří různých kategorií: hyperkeratóza, callositas (mozoly) a ragády.

Hyperkeratózy a callositas

Při hyperkeratóze se jedná o zduření zrohovatělé vrstvy. Callositas – kožní mozoly, tedy zesílení vnější vrstvy kůže, epidermu, bez zapojení do hloubky jdoucí vrstvy kůže. Tyto formy zrohovatělé kůže jsou většinou genetického původu a vznikají zátěží odpovídajících částí těla. Při onemocnění touto formou by se měla kůže pravidelně zarovnávat a ošetřovat produkty obsahující močovinu a lipidy.

Ragády příp. trhlinky

Ragády jsou praskliny. Jsou to nesourodě velké trhliny kůže různého původu. Tyto trhliny jsou většinou úzké a štěrbinovité a mohou se objevovat ve všech vrstvách pokožky. Vznikají většinou na místech, na kterých je kůže postižená zrohovatěním. Mohou mít různé projevy, které současně mokvají a krvácejí. Vznikají většinou v oblasti paty, kde mohou být kvůli každodenní zátěži velmi bolestivé. 

Při onemocnění touto formou by měly být příčiny v každém případě odstraněny, aby se znovu neobjevily. Zároveň by noha měla být ošetřena  pot redukujícím Allpresanem a dostatečně provětrávána.

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak
nejpozději do 48 hodin.
© Copyright 2018 - Jakékoliv užití obsahu stránek v četně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů, fotografií je bez písemného souhlasu provozovatele těchto stránek přísně zakázáno.